Information om omorganisation hos Musikalliansen

Musikalliansen har den 15 oktober 2026, efter avslutade fackliga förhandlingar, fattat beslut om en omorganisation som innebär att 30 musikeranställningar avslutas på grund av arbetsbrist. Beslutet är en följd av verksamhetens förändrade ekonomiska förutsättningar och innebär att Musikalliansen efter omorganisationen kommer att ha 136 anställda musiker.

Bakgrund och bedömningar bakom uppsägningarna

Musikalliansens statliga anslag har varit oförändrat sedan 2021, samtidigt som löner och andra kostnader har ökat. Tillsammans med de övriga scenkonstallianserna harMusikalliansen bedrivit ett omfattande påverkansarbete för ökade anslag. Musikalliansen har också utrett och genomfört ett antal olika besparingar, inklusive möjligheten att se över kollektivavtalets konstruktion.

Det nuvarande ekonomiska läget innebär att Musikalliansen måste minska antalet anställningar. Urvalet har gjorts utifrån saldot på musikernas individuella treårskonton, som är en del av kollektivavtalets särskilda anställningsmodell. Urvalsprincipen har förankrats i styrelsen, som består av representanter för parterna. Den innebär ingen bedömning av musikernas konstnärliga kvalitet eller kompetens. Målsättningen har varit att så få musiker som möjligt ska behöva sägas upp.

Omorganisationen får stora konsekvenser för de berörda musikerna. Samtidigt har verksamheten ett ansvar att säkerställa att Musikalliansen kan fortsätta sin verksamhet fullgöra sitt uppdrag på lång sikt.

Musikalliansens uppdrag

Musikalliansen är ett av tre alliansbolag som har bildats av arbetsgivarorganisationen Svensk Scenkonst, de fackliga organisationerna Sveriges Yrkesmusikerförbund, Svenska Musikerförbundet, Fackförbundet Scen & Film samt parternas omställningsstiftelse TRS. Finansieringen kommer från kulturdepartementet, men baseras ursprungligen på en överföring från medel avsatta för arbetslöshetsersättning.

Syftet med allianserna är att skapa en möjlighet till kontinuerlig inkomst för konstnärlig personal som, enligt förutsättningarna i branschen, växlar mellan tidsbegränsade anställningar och uppdrag hos olika scenkonstarbetsgivare. För detta har parterna skapat särskilda anställningsformer för tiden mellan scenkonstuppdrag, där tiden bland annat används för kompetensutveckling. Dessa särskilda anställningar upphör enligt alliansbolagens kollektivavtal om mängden arbete inom scenkonsten blir för låg.

Kontakt

För frågor eller ytterligare information om omorganisationen går det bra att kontakta Musikalliansens vd Osiel Ibáñez eller HR-ansvarig Poa Genberg.

Pressmeddelande

För att ta del av Musikalliansens pressmeddelande, klicka här.